Robert Romuald Kufel “Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego” Tom VIII

Kup na allegro.pl Zobacz spis treściZobacz wszystkie tomy

Oddajemy w Państwa ręce ósmy tom Cmentarzy wyznaniowych do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego, poświęcony cmentarzom, które do zakończenia drugiej wojny światowej, funkcjonowały w obrębie obecnego powiatu krośnieńskiego, w gminach Krosno Odrzańskie i Maszewo.

W omawianym tomie wyszczególniono 42 cmentarze, w większości wiejskie, które po II wojnie światowej zamknięto, z czasem zdewastowano, a nawet zniszczono. Dziewięć z nich znajdowało się na terenie przykościelnym w miejscowościach: Czarnowo, Czetowice, Gęstowice, Krosno Odrzańskie (kościoły pw. św. Andrzeja i św. Jadwigi Śląskiej), Łochowice, Maszewo, Osiecznica i Rybaki. Tylko jeden cmentarz, które znajduje się w Wężyskach, przeznaczono na współczesne pochówki.

Trzeba przyznać, że miejsca pochówków mieszkańców, którzy żyli do 1945 roku na terenie obecnego powiatu krośnieńskiego, uległy znacznej destrukcji. Pozostałości tych historycznych cmentarzy nadal są przedmiotem dewastacji i wandalizmu. Nikt już nie jest w stanie odtworzyć dawnego wyglądu tych miejsc, ale może znajdzie się ktoś, kto wędrując po polach i lasach uszanuje dawne groby i to, co zostało po kamiennych i murowanych nagrobkach. Nie trzeba czekać i liczyć na to, że przyszłość znajdzie jakieś cudowne rozwiązanie. Jeśli dziś nie zrobi się niczego w tej kwestii to, w miarę upływu czasu i postępu dewastacji stare cmentarze nie będą mieć żadnej przyszłości.

Informacje dodatkowe

Autor

Robert Romuald Kufel

Tytuł

"Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego" Tom VIII: "Powiat krośnieński. Gminy Krosno Odrzańskie i Maszewo"

Język

polski, niemiecki

Rok wydania

2018

Data premiery

2018-04-12

Liczba stron

250

Oprawa

miękka

Papier

kredowy mat

Format

16 x 23 cm

ISBN

978-83-946239-8-2

EAN

9788394623982

Dostępność

allegro.pl, Polsko-Niemieckie Centrum Promocji i Informacji Turystycznej, Stary Rynek 1, Zielona Góra, bezpośrednio u wydawcy

Cena

45 zł (cena po rabacie przy zakupie bezpośrednio u wydawcy)

Może spodoba się również…