Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego

Seria poświęcona cmentarzom ewangelickim i katolickim, istniejącym przed 1945 rokiem na terenie obecnego województwa lubuskiego.

Dotychczas ukazało się czternaście tomów z dokumentacją fotograficzną, stanowiącą podstawową zawartość książki. Zestawy kolorowych fotografii poprzedzają krótkie opisy każdego z cmentarzy, uwzględniające ich obecny stan zachowania.

Autor od 10 lat odwiedza z aparatem fotograficznym wszystkie założenia, na których pozostały elementy architektury cmentarnej, w wielu przypadkach zachowane w stanie szczątkowym. W dotychczas wydrukowanych tomach zamieszczono fotografie ukazujące stan obecny miejskich i wiejskich cmentarzy, położonych przy kościołach, na terenie miejscowości oraz w lesie, na obszarze powiatów: zielonogórskiego (tomy I-IV), krośnieńskiego (V-VIII), wschowskiego (IX-X) i żarskiego (XI-XIV). W przygotowaniu jest tom XV, który rozpoczyna kilkutomową publikację obiektów zachowanych w powiecie żagańskim. W książce tej, której druk jest planowany w czerwcu bieżącego roku, znajdą się cmentarze występujące w gminach Brzeźnica, Gozdnica, Iłowa i Małomice.

W planie Agencji Wydawnicza PDN na najbliższe lata jest przygotowanie publikacji dalszych około 15 tomów, które obejmą pozostałe powiaty na terenie województwa lubuskiego.

Kup na allegro.pl

Wykaz miejscowości ujętych w tomach aktualnie dostępnych w sprzedaży

Tom XV

gmina Brzeźnica
Brzeźnica (Briesnitz), Chotków (Hertwigswaldau), Jabłonów (Schönbrunn), Karczówka (Kalkreuth), Marcinów (Merzdorf), Przylaski (Reinshain), Stanów (Rengersdorf), Wichów (Weichau), Wrzesiny (Wachsdorf)

gmina Gozdnica
Gozdnica (Freiwaldau)

gmina Iłowa
Borowe (Burau), Czerna (Tschirndorf, Hammerfeld), Czyżówek (Gräfl. Zeisau), Iłowa (Halbau), Konin Żagański (Kunau), Szczepanów (Zeipau), Wilkowisko (Wolfsdorf), Żaganiec (Hermsdorf b. Sagan)

gmina Małomice
Bobrzany (Girbigsdorf), Chichy (Kunzendorf), Chichy (Kunzendorf) – Janowiec (Johnsdorf), Lubiechów (Liebichau), Małomice (Mallmitz), Śliwnik (Schadendorf), Żelisław (Silber)


Tom XIV

powiat żarski, gmina Żary
Biedrzychowice Dolne (Friedersdorf), Bieniów (Benau), Bogumiłów (Reichenau), Dąbrowiec (Königsdubrau), Drozdów (Ziebern), Drożków (Droskau), Grabik (Grabig), Janików (Jenkendorf), Kadłubia (Goldbach), Kunice (Kunzendorf), Lubanice (Laubnitz), Lubomyśl (Waltersdorf), Marszów (Marsdorf), Miłowice (Mildenau), Mirostowice Dolne (Nieder Ullersdorf), Mirostowice Górne (Ober Ullersdorf), Olbrachtów (Albrechtsdorf), Olszyniec (Wellersdorf), Rościce (Raussen), Sieniawa Żarska (Schönwalde), Siodło (Zedel), Surowa (Syran), Włostów (Nissmenau), Zatorze (Seifersdorf), Złotnik (Reinswalde), Żary (Sorau)


Tom XIII

powiat żarski, gminy Lubsko i Tuplice:
gmina Lubsko:
Białków (Belkau), Chełm Żarski (Kulm), Chocicz (Hermswalde), Chocimek (Buschweide), Dąbrowa (Dubrow, Eichenhagen), Dłużek (Dolzig), Górzyn (Göhren), Grabków (Grabkow), Kałek (Kalke), Lubsko (Sommerfeld), Lutol (Leuthen), Mierków (Merke), Osiek (Ossig), Raszyn (Räschen), Stara Woda (Altwasser), Tuchola Żarska (Gross Tauchel), Tymienice (Tamnitz), Ziębikowo (Seebigau)
gmina Tuplice:
Chełmica (Helmsdorf), Chlebice (Wiesenthal), Cielmów (Zilmsdorf), Czerna (Grünaue), Grabów (Grabow), Gręzawa (Pockuschel, Rotfelde), Jagłowice (Jocksdorf), Łazy (Läsgen), Matuszowice (Matzdorf), Nowa Rola (Niewerle), Tuplice (Teuplitz)


Tom XII

powiat żarski, gminy Lipinki Łużyckie, Łęknica, Przewóz i Trzebiel:
gmina Lipinki Łużyckie:
Brzostowa (Brestau), Cisowa (Zeisdorf), Górka (Gurkau), Grotów (Gräfenhain), Lipinki Łużyckie (Linderode), Pietrzyków (Pitschkau), Zajączek (Haasel)
gmina Łęknica:
Łęknica (Bad Muskau)
gmina Przewóz:
Dąbrowa Łużycka (Eichenwald), Dobrochów (Zessendorf), Jamno (Sichdichfür), Lipna (Leippe, Selingersruh), Mielno (Mellendorf), Piotrów (Gross Petersdorf), Przewóz (Priebus), Sanice (Sänitz), Sobolice (Zoblitz-Lodenau), Straszów (Gross Selten)
gmina Trzebiel:
Bronowice (Braunsdorf), Buczyny (Buchenberge), Bukowina (Buchholz), Chwaliszowice (Quolsdorf), Czaple (Töpferstedt), Dębinka (Eichenrode, Nieder Lausitz), Gniewoszyce (Gebersdorf), Jasionów (Jessmenau), Jędrzychowice (Gross Hennersdorf), Jędrzychowiczki (Klein Hennersdorf), Kałki (Kalke), Kamienica (Kemnitz), Karsówka (Mühlbach), Królów (Krohle), Marcinów (Merzdorf), Mieszków (Beinsdorf), Niwica (Zibelle), Nowa Wieś (Neudorf), Nowe Czaple (Neu Tschöpeln), Olszyna (Erlenholz), Przewoźniki (Hermsdorf), Siedlec (Zelz), Strzeszowice (Schacksdorf), Trzebiel (Triebel), Wierzbięcin (Kochsdorf), Włochów (Wällisch), Włostowice (Rossnitz), Żarki Wielkie (Gross Särchen)


Tom XI

powiat żarski, gminy Brody i Jasień:
gmina Brody:
Biecz (Beitsch), Brody (Pförten), Brożek (Scheuno), Jasienica (Jessnitz), Jeziory Dolne (Nieder Jesser), Koło (Kohlo), Zasieki (Forst)
gmina Jasień:
Bieszków (Berthelsdorf), Bronice (Brinsdorf), Budziechów (Budach), Golin (Guhlen), Jabłoniec (Gablenz), Jaryszów (Gersdorf), Jasień (Gassen), Jasionna (Jessen), Jurzyn (Jüritz), Lipsk Żarski (Liebsgen), Lisia Góra (Liesegar), Świbna (Zwippendorf), Wicina (Witzen), Zabłocie (Sablath, Raudenberg), Zieleniec (Grünhölzel)


Tom X

powiat wschowski, gminy Sława i Szlichtyngowa:
gmina Sława:
Ciosaniec (Schussenze, Ostlinde), Kaliska (Pfalzdorf) Krążkowo (Alt Kranz), Krępina (Aufzug-Neuacker), Krzepielów (Tschepplau, Langemark), Kuźnica Głogowska (Hammer), Lipinki (Linden), Łupice (Lupitze, Ostweide), Przybyszów (Pürschkau), Sława (Schlawa, Schlesiersee), Stare Strącze (Altstrunz, Deutscheck), Śmieszkowo (Lache)
gmina Szlichtyngowa:
Dryżyna (Attendorf), Gola (Guhlau), Jędrzychowice (Heyersdorf), Kowalewo (Kabel), Stare Drzewce (Alt Driebitz), Szlichtyngowa (Schlichtingsheim), Wyszanów (Schwusen), Zamysłów (Hinzendorf)


Tom IX

powiat wschowski, miasto i gmina Wschowa:
Dębowa Łęka (Geyersdorf), Hetmanice (Kaltvorwerk), Konradowo (Kursdorf), Lgiń (Ilgen), Łysiny (Lissen), Olbrachcice (Ulbersdorf), Osowa Sień (Röhrsdorf), Przyczyna Górna (Ober Pritschen) Siedlnica (Zedlitz), Tylewice (Tillendorf), Wschowa (Fraustadt), Wygnańczyce (Weigmannsdorf)


Tom VIII

powiat krośnieński, gminy Krosno Odrzańskie i Maszewo:
gmina Krosno Odrzańskie:
Brzózka (Braschen), Chojna (Friedrichswalde), Czarnowo (Neuendorf), Czetowice (Zettitz), Gostchorze (Goskar), Kamień (Kähmen), Krosno Odrzańskie (Crossen a.d. Oder), Łochowice (Lochwitz), Mikulice (Augustwalde), Morsko (Murzig), Nowy Raduszec (Neu Rehfeld),
Osiecznica (Güntersberg), Retno (Sorge), Sarbia (Münchsdorf), Stary Raduszec (Alt Rehfeld), Strumienno (Pfeifferhahn), Wężyska (Merzwiese)
gmina Maszewo:
Bytomiec (Siebendeuthen), Chlebów (Klebow), Gęstowice (Tammendorf), Granice (Schmachtenkagen), Korczyców (Kurtschow), Lubogoszcz (Eichberg), Maszewo (Messow), Miłów (Mühlow), Połęcko (Pollenzig), Radomicko (Rodenickel), Rybaki (Schönfeld), Rzeczyca (Riesnitz), Skarbona (Birkendorf), Skórzyn (Scorin), Trzebiechów (Trebechow)


Tom VII

powiat krośnieński, gmina Gubin, (Łazy–Żytowań):
Łazy (Lasso), Łomy (Lahmo), Markosice (Markersdorf), Mielno (Mehlen), Nowa Wioska (Neudörfel), Pleśno (Plesse), Polanowice (Niemitzch), Pole (Pohlo), Późna (Pohsen), Przyborowice (Schiegern), Sadzarzewice (Sadersdorf), Sękowice (Schenkendorf), Stargard Gubiński (Stargardt), Starosiedle (Starzeddel), Starosiedle-Jałowice (Starzeddel-Jaulitz), Strzegów (Strega), Węgliny (Oegeln), Wielotów (Weltho), Witaszkowo (Vettersfelde), Zawada (Saude), Żytowań (Seitwann)


Tom VI

powiat krośnieński, gmina Gubin, (Bieżyce-Luboszyce):
Bieżyce (Gross Bösitz), Brzozów (Birkenberge), Budoradz (Buderose), Chęciny (Sachsdorf), Chlebowo (Niemaschkleba, Lindenhain), Czarnowice (Schernewitz, Tschernowitz), Dobre (Dobern), Dobrzyń (Döbern), Drzeńsk Mały (Klein Drenzig), Drzeńsk Wielki (Gross Drenzig), Gębice (Amtitz), Gębice dawny przysiółek Lasek (Amtitz Wald), Grabice (Reichersdorf), Grochów (Grocho), Gubin (Guben), Gubinek (Gubinchen), Jaromirowice (Germersdorf), Kaniów (Kanig), Koperno (Küppern), Kosarzyn (Kuschern), Kozów (Kaaso), Luboszyce (Liebesitz)


Tom V

gmina Bobrowice:
Barłogi (Berloge), Bobrowice (Bobersberg), Bronków (Brankow), Brzezinka (Klein Braschen), Chojnowo (Kunow), Chromów (Chrumow), Czeklin (Schegeln), Dachów (Dachow), Dęby (Daube), Janiszowice (Jähnsdorf), Kołatka (Blochbude), Kukadło (Kuckädel), Przychów (Preichow), Świercze (Schwirze), Tarnawa Krośnieńska (Tornow), Wełmice (Wellmitz), Żarków (Sarkow)
gmina Bytnica:
Budachów (Baudach), Bytnica (Beutnitz), Dobrosułów (Dobersaul, Schönrode), Drzewica (Drewitz), Grabin (Krämersborn), Gryżyna (Griesel), Pliszka (Pleiskehammer), Struga (Straube)
gmina Dąbie:
Brzeźnica (Briesnitz)


Tom I

gmina Babimost:
Babimost (Bomst), Laski (Bergvorwerk), Nowe Kramsko (Neu Kramzig, Kleisdorf)
gmina Bojadła:
Bełcze (Hohwelze, Gabelsdorf), Bojadła (Boyadel), Klenica (Kleinitz), Pyrnik (Pirnig), Susłów (Schoslawe, Rehfelde)


Kup na allegro.pl

Wyświetlanie wszystkich wyników: 15