Robert Romuald Kufel “Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego” Tom XV

Kup na allegro.pl Zobacz fragmentyZobacz wszystkie tomy

Ze wstępu

W 1999 roku utworzono powiat żagański, który znajduje się na południowym zachodzie województwa lubuskiego, na skraju Niziny Śląskiej. W skład powiatu wchodzą następujące gminy miejskie: Gozdnica i Żagań, miejsko-wiejskie: Iłowa, Małomice i Szprotawa oraz wiejskie: Brzeźnica, Niegosławice, Wymiarki i Żagań. Według danych z 31 grudnia 2019 roku na jego terenie zamieszkiwało 78 953 osób. […]

O niezwykle ciekawej historii życia i śmierci na wspomnianym terytorium świadczą zachowane nagrobki i mogiły. Tom XV Cmentarzy wyznaniowych do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego został poświęcony cmentarzom, które do zakończenia drugiej wojny światowej funkcjonowały w obrębie obecnego powiatu żagańskiego na terenie gmin: Brzeźnica, Gozdnica, Iłowa i Małomice.

Jak w poprzednich tomach, tak i w tej publikacji uwzględniono tylko te miejsca pochówków, po których do dziś pozostały choćby fragmenty np.: krzyże, mogiły, nagrobki, grobowce, pomniki, ogrodzenia. Pominięto cmentarze całkowicie zniszczone, po których, poza drzewostanem i krzewami, nie zachowały się żadne ślady materialne. Nie uwzględniono także cmentarzy, które po 1945 roku przekształcono np. na parki, boiska sportowe, place zabaw, czy szkółki leśne.

W omawianym tomie wyszczególniono 37 cmentarzy, w większości wiejskich, które po drugiej wojnie światowej zamknięto, zniszczono i zdewastowano. Dwanaście z nich znajdowało się na terenie przykościelnym w następujących miejscowościach: Brzeźnica (Briesnitz), Chichy (Kunzendorf), Chotków (Hertwigswaldau), Gozdnica (Freiwaldau), Iłowa (Halbau), Jabłonów (Schönbrunn), Karczówka (Kalkreuth), Konin Żagański (Kunau), Małomice (Mallmitz), Stanów (Rengersdorf), Wichów (Weichau) i Wrzesiny (Wachsdorf). Tylko trzynaście cmentarzy, położonych w Bobrzanach (Girbigsdorf), Brzeźnicy (Briesnitz), Chichach (Kunzendorf), Chotkowie (Hertwigswaldau), Gozdnicy (Freiwaldau), Iłowej (Halbau), Koninie Żagańskim (Kunau), Małomicach (Mallmitz), Marcinowie (Merzdorf), Przylaskach (Reinshain), Szczepanowie (Zeipau), Wichowie (Weichau) i Wrzesinach (Wachsdorf), obecnie służy mieszkańcom tych wsi. Na uwagę zasługuje malowniczo położony cmentarz rodowy w miejscowości Borowe (Burau).

Informacje dodatkowe

Autor

Robert Romuald Kufel

Tytuł

"Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego", Tom XV: "Powiat żagański: Gminy Brzeźnica, Gozdnica, Iłowa i Małomice"

Język

polski, niemiecki

Rok wydania

2021

Data premiery

2021-07-28

Liczba stron

188

Oprawa

miękka

Papier

kredowy mat

Format

16 x 23 cm

ISBN

978-83-960329-3-5

EAN

9788396032935

Dostępność

allegro.pl, Polsko-Niemieckie Centrum Promocji i Informacji Turystycznej, Stary Rynek 1, Zielona Góra, bezpośrednio u wydawcy

Cena

45 zł (cena po rabacie przy zakupie bezpośrednio u wydawcy)

Może spodoba się również…