Robert Romuald Kufel “Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego” Tom VI

Nakład wyczerpanyZobacz spis treściZobacz wszystkie tomy

Szósty tom Cmentarzy wyznaniowych do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego został poświęcony nekropoliom, które do zakończenia drugiej wojny światowej funkcjonowały na terenie gminy Gubin w obrębie obecnego powiatu krośnieńskiego. Obejmuje on dawne cmentarze w miejscowościach zaczynających się od litery B (Bieżyce) do L (Luboszyce).

Do końca drugiej wojny światowej niemieccy ewangelicy, w porównaniu z liczbą katolików, stanowili zdecydowaną większość na omawianym terenie. Zakładali własne cmentarze wyznaniowe i gromadzili się wokół istniejących kościołów. Po wojnie Niemcy zostali przesiedleni za Odrę i Nysę, a w ich miejsce przyjechali Polacy, zmuszeni przez ówczesne władze państwowe do opuszczenia swoich domostw na Wschodzie. Polacy zaadoptowali poniemieckie kościoły do katolickiego kultu oraz zakładali własne miejsca pochówków. Z czasem pozostawione przez Niemców ich dawne cmentarze popadły w ruinę i zapomnienie.

W omawianym tomie wyszczególniono 31 cmentarzy. W większości są to cmentarze wiejskie, które po drugiej wojnie światowej w dużym stopniu uległy zniszczeniu. Niestety to, co dotrwało do naszych czasów, stanowi zaledwie cząstkę dziedzictwa kulturowego i religijnego, które pozostawili po sobie dawni mieszkańcy tych ziem.

Informacje dodatkowe

Autor

Robert Romuald Kufel

Tytuł

"Cmentarze wyznaniowe do 1945 roku w granicach województwa lubuskiego" Tom VI: "Powiat krośnieński. Gmina Gubin (Bieżyce-Luboszyce)"

Język

polski, niemiecki

Rok wydania

2017

Liczba stron

268

Oprawa

miękka

Papier

kredowy mat

Format

16 x 23 cm

ISBN

978-83-946239-4-4

EAN

9788394623944

Dostępność

nakład wyczerpany

Może spodoba się również…