Kup na allegro.pl Zobacz spis treściZobacz wszystkie tomy
Wzmianki w mediach
Adhibenda na stronie Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze
O czasopiśmie
Tegoroczny numer naszego Rocznika został podzielony na siedem działów:
- Artykuły i opracowania,
- Materiały i źródła,
- Wspomnienia,
- Sprawozdania,
- Dokumenty,
- Recenzja,
- Archiwum Kresowe.
Pierwszy dział rozpoczął tekst Jana Andrykiewicza o niewielkiej miejscowości Jany w gminie Zielona Góra. Autor podał najważniejsze fakty z dziejów tej miejscowości w latach 1612-2019. Krzysztof Garbacz przedstawił Rozważania archeologa Edwarda Dąbrowskiego o profesorze Józefie Kostrzewskim. W następnym tekście Lidia Kovalets i Taras Kovalets przedstawili Ukraińskiego pisarza Jurija Fedkowycza w świetle odnalezionych dokumentów archiwalnych i jego związków z Polską. Aleksandra Makowicz-Kmiecik, Błażej Grysztar ukazali Stan zachowania przedwojennych cmentarzy ewangelickich na przykładzie wybranych gmin powiatu żarskiego. Autorzy przemierzając dawne cmentarze, rozczytali i przetłumaczyli napisy na zachowanych nagrobkach. O. Roland Prejs OFMCap z Lublina, znany badacz historii Kościoła katolickiego na terenie obecnego województwa lubuskiego, poświęcił swój tekst ks. Franzowi Pawelkemu i odbudowie kościoła w Skwierzynie. Opisem herbu pierwszego biskupa gorzowskiego sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty zajął się ks. Adrian Put, historyk i redaktor diecezjalnego dodatku do tygodnika katolickiego „Niedziela”. Barbara Ratajewska poruszyła temat Pogranicza leszczyńsko-wschowskiego w 1939 roku. W 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. W ostatnim tekście hebraista Karol Wozikowski opisał Zwyczaje pogrzebowe Żydów.
Dział drugi został poświęcony Archiwaliom konsystorzów rzymskokatolickich Mohylewskiego i Mińskiego w Narodowym Historycznym Archiwum Białorusi autorstwa Zinaidy Antanowicz oraz Liber Copulatorum z parafii Kaława z XVII-XVIII w. Edycja źródłowa autorstwa ks. Michała Sołomieniuka z Gniezna i ks. Jarosława Wąsowicza SDB z Piły.
W dziale Wspomnienia przypomniano ks. Apolinarego Tarnogórskiego, jednego z pionierów duszpasterskich w powojennej rzeczywistości Kościoła katolickiego na ziemi lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. Dział ten zamknęło kazanie wygłoszone przez ks. Zbigniewa Dymitruka w czasie mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Bpa we Wschowie na pogrzebie śp. ks. Zygmunta Malickiego (+16.05.2019).
Następnie przedstawiono sprawozdanie z działalności Archiwum Diecezjalnego za rok 2018, w którym znalazły się informacje o aktualnym stanie zasobu. Ks. Robert R. Kufel napisał recenzję wydawniczą książki Jadwigi Lidii Engel, Z Podola na Ziemię Lubuską, Zielona Góra 2017, ss. 83.
Novum tegorocznego numeru „Adhibendy” stanowi dział pt. Archiwum Kresowe, który będzie systematycznie prowadzony, aktualizowany i publikowany w kolejnych numerach Rocznika. W tym dziale znalazły się następujące teksty:
- Bogusław Mykietów, O początkach Archiwum Kresowego,
- Teresa Lesiuk, Saga(n) rodu Pełechów, czyli opowieść rodzinna Jaśkowej Teresy,
- Lidia Opaczewska, Tuż pod ścianą lasu widnieje już strzecha, tam też odwiedzimy Grzegorza Pełecha, czyli historia rodziny Pełechów w pigułce.
Całość dopełniły noty biograficzne Autorów Rocznika oraz podstawowe informacje dotyczące kolejnych tekstów do publikacji na łamach „Adhibendy”.
W imieniu Redakcji życzymy miłej lektury i zapraszamy do współpracy. Wszelkie uwagi prosimy przesyłać na adres Redakcji.
ks. Robert R. Kufel
BazHum
Czasopismo “Adhibenda. Rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze” zostało opracowane bibliograficznie i wprowadzone do bazy BazHum pod adresem: http://bazhum.pl/bib/journal/923/.