“Adhibenda. Rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze” Tom 6, red. ks. dr hab. Robert Romuald Kufel

Kup na allegro.pl Zobacz spis treściZobacz wszystkie tomy

Wzmianki w mediach

Adhibenda na stronie Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze

O czasopiśmie

Tegoroczny numer naszego Rocznika został podzielony na siedem działów:

  • Artykuły i opracowania,
  • Materiały i źródła,
  • Wspomnienia,
  • Sprawozdania,
  • Dokumenty,
  • Recenzja,
  • Archiwum Kresowe.

Pierwszy dział rozpoczął tekst Jana Andrykiewicza o niewielkiej miejscowości Jany w gminie Zielona Góra. Autor podał najważniejsze fakty z dziejów tej miejscowości w latach 1612-2019. Krzysztof Garbacz przedstawił Rozważania archeologa Edwarda Dąbrowskiego o profesorze Józefie Kostrzewskim. W następnym tekście Lidia Kovalets i Taras Kovalets przedstawili Ukraińskiego pisarza Jurija Fedkowycza w świetle odnalezionych dokumentów archiwalnych i jego związków z Polską. Aleksandra Makowicz-Kmiecik, Błażej Grysztar ukazali Stan zachowania przedwojennych cmentarzy ewangelickich na przykładzie wybranych gmin powiatu żarskiego. Autorzy przemierzając dawne cmentarze, rozczytali i przetłumaczyli napisy na zachowanych nagrobkach. O. Roland Prejs OFMCap z Lublina, znany badacz historii Kościoła katolickiego na terenie obecnego województwa lubuskiego, poświęcił swój tekst ks. Franzowi Pawelkemu i odbudowie kościoła w Skwierzynie. Opisem herbu pierwszego biskupa gorzowskiego sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty zajął się ks. Adrian Put, historyk i redaktor diecezjalnego dodatku do tygodnika katolickiego „Niedziela”. Barbara Ratajewska poruszyła temat Pogranicza leszczyńsko-wschowskiego w 1939 roku. W 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. W ostatnim tekście hebraista Karol Wozikowski opisał Zwyczaje pogrzebowe Żydów.

Dział drugi został poświęcony Archiwaliom konsystorzów rzymskokatolickich Mohylewskiego i Mińskiego w Narodowym Historycznym Archiwum Białorusi autorstwa Zinaidy Antanowicz oraz Liber Copulatorum z parafii Kaława z XVII-XVIII w. Edycja źródłowa autorstwa ks. Michała Sołomieniuka z Gniezna i ks. Jarosława Wąsowicza SDB z Piły.

W dziale Wspomnienia przypomniano ks. Apolinarego Tarnogórskiego, jednego z pionierów duszpasterskich w powojennej rzeczywistości Kościoła katolickiego na ziemi lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. Dział ten zamknęło kazanie wygłoszone przez ks. Zbigniewa Dymitruka w czasie mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Bpa we Wschowie na pogrzebie śp. ks. Zygmunta Malickiego (+16.05.2019).

Następnie przedstawiono sprawozdanie z działalności Archiwum Diecezjalnego za rok 2018, w którym znalazły się informacje o aktualnym stanie zasobu. Ks. Robert R. Kufel napisał recenzję wydawniczą książki Jadwigi Lidii Engel, Z Podola na Ziemię Lubuską, Zielona Góra 2017, ss. 83.

Novum tegorocznego numeru „Adhibendy” stanowi dział pt. Archiwum Kresowe, który będzie systematycznie prowadzony, aktualizowany i publikowany w kolejnych numerach Rocznika. W tym dziale znalazły się następujące teksty:

  • Bogusław Mykietów, O początkach Archiwum Kresowego,
  • Teresa Lesiuk, Saga(n) rodu Pełechów, czyli opowieść rodzinna Jaśkowej Teresy,
  • Lidia Opaczewska, Tuż pod ścianą lasu widnieje już strzecha, tam też odwiedzimy Grzegorza Pełecha, czyli historia rodziny Pełechów w pigułce.

Całość dopełniły noty biograficzne Autorów Rocznika oraz podstawowe informacje dotyczące kolejnych tekstów do publikacji na łamach „Adhibendy”.

W imieniu Redakcji życzymy miłej lektury i zapraszamy do współpracy. Wszelkie uwagi prosimy przesyłać na adres Redakcji.

ks. Robert R. Kufel

BazHum

Czasopismo “Adhibenda. Rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze” zostało opracowane bibliograficznie i wprowadzone do bazy BazHum pod adresem: http://bazhum.pl/bib/journal/923/.

Informacje dodatkowe

Redakcja

ks. dr hab. Robert Romuald Kufel

Tytuł

"Adhibenda. Rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze" Tom 6

Język

angielski (abstrakt), polski

Rok wydania

2019

Liczba stron

242

Oprawa

miękka

Papier

offset

Format

16 x 23 cm

ISSN

2391-6109

Dostępność

allegro.pl, bezpośrednio u wydawcy (wersja drukowana)

Cena

36 zł (cena po rabacie przy zakupie bezpośrednio u wydawcy)

Może spodoba się również…