Krzysztof Garbacz “Lubuskie. Mały album dawnej architektury” Tom II

Kup na allegro.pl Zobacz fragmentyZobacz wszystkie tomy

O książce

Oddaję do rąk Czytelników drugi tom ilustrowanego wydawnictwa, prezentującego zabytkową architekturę zachowaną na terenie powiatów krośnieńskiego i świebodzińskiego. Pierwszy tom niniejszej publikacji poświęciłem zabytkom powiatu zielonogórskiego.

Rozwój architektury na obszarze województwa lubuskiego był związany z zapoczątkowanymi w XIII wieku procesami urbanizacyjnymi, które w konsekwencji doprowadziły do powstania wielu założeń miejskich zarówno w południowej, śląskiej części regionu, jak i północnej, będącej pod wpływem Brandenburgii oraz Wielkopolski. W tym czasie istniała też gęsta sieć osiedli typu wiejskiego, związanych z Kościołem poprzez strukturę organizacyjną, którą na tym poziomie reprezentowały parafie. Na terenie parafii powstawały świątynie, z których szansę na przetrwanie miały te zbudowane z kamienia i cegły, podobnie jak to miało miejsce w przypadku miejskich budowli świeckich.

Sakralne i świeckie budowle, wznoszone w średniowieczu i w czasach nowożytnych, reprezentowały różne style architektoniczne, z których najstarsze to romanizm i gotyk. Dzieje miejscowości, powstawanie oraz przekształcanie zachowanych do czasów obecnych obiektów architektury opisałem w trzytomowej publikacji pt. “Przewodnik po zabytkach województwa lubuskiego”. Wydanie tej książki poprzedziłem wędrówkami z aparatem fotograficznym po wielu zakątkach tego regionu. Owocem tych wędrówek jest rejestracja setek historycznych obiektów wkomponowanych zarówno w przestrzeń miejską, jak i krajobraz wiejski. Kolorowe fotografie wybranych zabytków stanowią ilustrację poszczególnych tomów tego przewodnika. Wykorzystane też zostały w albumowym wydawnictwie “Zielona Góra i okolice w fotografii”.

Tym razem proponuję Czytelnikom spojrzenie na architekturę „lubuską” przez pryzmat fotografii czarno-białej, przed laty bardzo rozpowszechnionej, a obecnie zdominowanej przez zapis w pełnym kolorze. Prezentację walorów zabytkowych w poszczególnych powiatach zaczynam od miejscowości będącej siedzibą gminy. Następne, przynależne do tej jednostki administracyjnej, są ułożone według kolejności alfabetycznej. Wprowadzeniem do części fotograficznej są krótkie informacje o ciekawych obiektach, które występują w poszczególnych miejscowościach.

Mam nadzieję, że zaproponowane w książce spojrzenie w przeszłość regionu lubuskiego zachęci Czytelników do odwiedzania miejsc bogatych w materialne ślady minionych epok, miejsc, które na pewno warto zobaczyć.

Informacje dodatkowe

Autor

Krzysztof Garbacz

Tytuł

"Lubuskie. Mały album dawnej architektury" Tom II

Język

polski, niemiecki

Rok wydania

2018

Data premiery

2018-05-08

Oprawa

miękka

Papier

kredowy mat

Format

17 x 24 cm

ISBN

978-83-946239-9-9

EAN

9788394623999

Liczba stron

182

Dostępność

allegro.pl, Hurtownia motyleksiazkowe.pl, Księgarnia "VIRTUS" Krzysztof Buczacki, ul. Kupiecka 63, Zielona Góra, Zakład Kartograficzny "Sygnatura": http://www.sygnatura.com.pl, bezpośrednio u wydawcy, księgarnie internetowe, Informacja Turystyczna w Zielonej Górze

Może spodoba się również…