“Adhibenda. Rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze” Tom 10, red. ks. dr hab. Robert Romuald Kufel

Kup na allegro.pl Zobacz spis treściZobacz wszystkie tomy

Wzmianki w mediach

Adhibenda na stronie Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze

Od redakcji

Szanowni Państwo!

Z ogromną przyjemnością oddajemy w Państwa ręce dziesiąty tom rocznika „Adhibenda”, który został podzielony na następujące działy:

  • Artykuły i opracowania,
  • Wspomnienia,
  • Sprawozdanie,
  • Dokument,
  • Archiwum Kresowe.

W pierwszym dziale Wolfgang Brylla uzupełnił artykuł T. Dzwonkowskiego „Dzieje siedziby Kurii Biskupiej w Zielonej Górze”. Andrzej Chmielewski przedstawił procesy o czary w dobrach międzychodzkich Unrugów. Tematem dokumentów proweniencji kościelnej przechowywanych w zasobie Archiwum Państwowego w Zielonej Górze zajęła się Beata Grelewicz, która podzieliła tekst na części. W tegorocznym numerze zaprezentowała akta miast, szkół i parafii. Ks. Robert R. Kufel przedstawił Kościół katolicki i społeczeństwo Wielkopolski od początku XIX wieku do usunięcia z urzędu abpa Mieczysława Halki Ledóchowskiego (Część 1). O najstarszym w Polsce drewnianym kościele pw. śś. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kosieczynie, gm. Zbąszynek, pow. świebodziński, napisał Jarosław Lewczuk. Kolejne teksty dotyczą historii parafii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Przemysław Oczyński zaprezentował pierwsze powojenne miesiące Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie, a Wojciech Zachariasz przedstawił proces kształtowania się i powstania Parafii pw. Ducha Świętego w Kowalowie.

Dział Wspomnienia rozpoczął tekst „Sługa Boży bp Wilhelm Pluta we wspomnieniach ks. Bolesława W. Gumieniuka”, po czym zostały opublikowane uwagi ks. Jarosława Kozakiewicza w sprawie obrony Grodna we wrześniu 1939 roku.

Następnie przedstawiono sprawozdanie z działalności Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze za rok 2022.

W dziale Dokumenty znalazła się uchwała Konferencji Episkopatu Polski w sprawie powołania bpa dra Adriana Puta na delegata KEP ds. Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych.

W ostatnim dziale Archiwum Kresowe Izabela Araszczuk przedstawiła „Malowany skarb ze strychu kościoła w Pyrzanach”. Następny tekst wpisał się w tegoroczną 80. rocznicę rzezi wołyńskiej. Magdalena Pochrząszcz przypomniała o wydarzeniu, które przeżyła jej krewna: „W drodze do kaplicy – Chrynów na Wołyniu 11 lipca 1943 roku. Janina Winiarz – ocalona z rzezi”. Na zakończenie Irena Śmiałek zamieściła tekst o swojej Mamie Katarzynie i jej wspomnieniach z II wojny światowej.

Całości publikacji dopełniły noty biograficzne Autorów Rocznika oraz podstawowe informacje dotyczące nadsyłania kolejnych tekstów do publikacji na łamach „Adhibendy”.
W imieniu Redakcji życzymy miłej lektury i zapraszamy do współpracy. Wszelkie uwagi prosimy przesyłać na adres Redakcji.

ks. Robert R. Kufel

BazHum

Czasopismo “Adhibenda. Rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze” zostało opracowane bibliograficznie i wprowadzone do bazy BazHum pod adresem: http://bazhum.pl/bib/journal/923/.

Informacje dodatkowe

Redakcja

ks. dr hab. Robert Romuald Kufel

Tytuł

"Adhibenda. Rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze" Tom 10

Język

angielski (abstrakt), polski

Rok wydania

2023

Data premiery

2023-10-17

Liczba stron

224

Oprawa

miękka

Papier

offset

Format

16 x 23 cm

ISSN

2391-6109

Dostępność

allegro.pl

Cena

36 zł (cena po rabacie przy zakupie bezpośrednio u wydawcy)

Może spodoba się również…