“Adhibenda. Rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze” Tom 8, red. ks. dr hab. Robert Romuald Kufel

Kup na allegro.pl Zobacz spis treściZobacz wszystkie tomy

Wzmianki w mediach

Adhibenda na stronie Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze

Od redakcji

Szanowni Państwo!

Z ogromną przyjemnością oddajemy w Państwa ręce ósmy tom rocznika „Adhibenda”, który został podzielony na następujące działy:

  • Artykuły i opracowania,
  • Wspomnienie,
  • Sprawozdanie,
  • Recenzja,
  • Dokumenty,
  • Archiwum Kresowe.

Pierwszy dział rozpoczął tekst Andrzeja Chmielewskiego poświęcony ks. proboszczowi Pawłowi Mikulskiemu z Międzyrzecza w latach 1947-1960, nazywanego kapłanem niezłomnym. Jerzy Ganecki przedstawił rozwój życia duchowego w Zbąszynku (parafia Kosieczyn) w latach 1945-1956. Kolejna autorka, Krystyna Kamińska, przypomniała postać ks. Witolda Andrzejewskiego, szczególnie podkreśliła jego zamiłowanie do sztuki i teatru. Ksiądz Mariusz Kołodziej przedstawił postać kardynała Ignacego Jeża, który potrafił budować mosty porozumienia między wszystkimi ludźmi. Mianowany w 1972 r. biskupem diecezjalnym nowo utworzonej diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, był twórcą struktur diecezjalnych, inicjatorem poczynań duszpasterskich i moderatorem życia wewnętrznego wiernych Kościoła koszalińskiego. Zmarł 16 października 2007 r. w Rzymie, w przeddzień uroczystego ogłoszenia go kardynałem. Ksiądz Waldemar Kostrzewski ukazał w zarysie drogę do kapłaństwa i posługę duszpasterską bpa Adama Dyczkowskiego, zmarłego w 2021 r. Tematem uwarunkowania lokalowego Osiedlowej Biblioteki Publicznej w Czerwieńsku w powiecie zielonogórskim w latach 1957-1968 zajął się Daniel Koteluk. Kolejny autor, ks. Robert R. Kufel, wspomniał śp. bpa Adama Dyczkowskiego, który zapisał się w historii lokalnego Kościoła jako założyciel i opiekun Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze. Następnie ks. Adrian Put przeanalizował pierwsze lata działalności ruchu „Wiara i Światło” w diecezji (zielonogórsko)-gorzowskiej do 1998 r. Tematem zagrody plebańskiej w Nowym Kramsku zajął się Krzysztof Raniowski. Nad teologią i szkolnictwem kościelnym na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej pochylił się ks. Tomasz Trębacz, zamykając pierwszy dział.

Dział drugi został poświęcony Genowefie Abłażej, lekarzowi ginekologowi i chirurgowi dziecięcemu ze Świebodzina, odznaczonej Krzyżem Papieskim „Pro Ecclesia et Pontifice”.

Następnie przedstawiono sprawozdanie z działalności Archiwum Diecezjalnego za rok 2020.

W kolejnym dziale znalazła się recenzja tegorocznego tomu Colloquia Lubuskie, pod red. Marka Golemskiego, autorstwa ks. Roberta Kufla.

W dziale Dokumenty umieszczono dekret bpa diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego nadający Archiwum Diecezjalnemu w Zielonej Górze imię bpa Adama Dyczkowskiego oraz dwa rozporządzenia dyrektora Archiwum Diecezjalnego dotyczące koronawirusa.

Na Archiwum Kresowe złożył się tekst Bogusława Mykietowa pt. „Czy domyślasz się że mimo wszystkiego szalenie tęsknię za Tobą?”. Listy porucznika Piotra Charkowa, kawalera Orderu Virtuti Militari, ofiary katyńskiej zbrodni.

Całości Rocznika dopełniły noty biograficzne autorów oraz podstawowe informacje dotyczące nadsyłania kolejnych tekstów do publikacji na łamach „Adhibendy”.

W imieniu Redakcji życzymy miłej lektury i zapraszamy do współpracy. Wszelkie uwagi prosimy przesyłać na adres Redakcji.

ks. Robert R. Kufel

BazHum

Czasopismo “Adhibenda. Rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze” zostało opracowane bibliograficznie i wprowadzone do bazy BazHum pod adresem: http://bazhum.pl/bib/journal/923/.

Informacje dodatkowe

Redakcja

ks. dr hab. Robert Romuald Kufel

Tytuł

"Adhibenda. Rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze" Tom 8

Język

angielski (abstrakt), polski

Rok wydania

2021

Data premiery

2021-10-27

Liczba stron

240

Oprawa

miękka

Papier

offset

Format

16 x 23 cm

ISSN

2391-6109

Dostępność

allegro.pl, bezpośrednio u wydawcy (wersja drukowana)

Cena

36 zł (cena po rabacie przy zakupie bezpośrednio u wydawcy)

Może spodoba się również…