“Adhibenda. Rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze” Tom 4, red. ks. dr hab. Robert Romuald Kufel

Kup na allegro.pl Zobacz spis treściZobacz wszystkie tomy

Wzmianki w mediach

Adhibenda na stronie Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze
Wzmianka w Tygodniku Niedziela, nr 3/2018

O czasopiśmie

Z ogromną przyjemnością oddajemy w Państwa ręce czwarty tom rocznika „Adhibenda”. Przy tej okazji dokonaliśmy kilka zmian. Poszerzyliśmy o nowych członków dotychczasowy skład redakcji, rady naukowej i recenzentów. Przetłumaczyliśmy na język angielski spis treści oraz streszczenia poszczególnych artykułów i materiałów. Dodatkowo umieściliśmy podstawowe informacje dla autorów, którzy zechcą z nami współpracować i nadsyłać swoje teksty do druku.

Tom czwarty został podzielony na następujące działy:

  • Artykuły i opracowania
  • Materiały i źródła
  • Wspomnienia
  • Sprawozdania
  • Recenzja.

W pierwszym dziale znalazł się fragment niepublikowanego maszynopisu historyka ks. Bolesława Dratwy (+1990) poświęconego sanktuariom diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Bożena Grabowska przedstawiła historię peregrynację obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej na dwór królewski w Warszawie. Ks. Rafał Mocny napisał o roli sanktuariów diecezjalnych na Ziemiach Zachodnich w krzewieniu tożsamości religijnej i narodowej. Jerzy Pietrzak przypomniał ks. Karola Milika, który był związany z Gorzowem Wlkp. (1957-1976), a o. Roland Prejs – ks. proboszcza Szmitta ze Skwierzyny, żyjącego na przełomie XVIII-XIX w. O organizowaniu i przebiegu kursów duszpasterskich w diecezji gorzowskiej w latach 1973-1982 napisał bp Paweł Socha. Polskiemu duchowieństwu rzymskokatolickiemu w diecezji mińskiej i archidiecezji mohylewskiej po upadku powstania styczniowego 1863 r. poświęciła uwagę Znaida Antanowicz.

Dział drugi został poświęcony księgom metrykalnym rzymskokatolickiej parafii Babimost z lat 1681-1945. Bogusław Mykietów, Weronika Zegzuła i ks. Robert Kufel sporządzili wykaz ksiąg wraz z opisem archiwalnym.
W kolejnym dziale znalazł się fragment wspomnień przyrodnika Stefana Alwina, który ostatni okres swojego życia spędził w Bojadłach w powiecie zielonogórskim (+1997). Krzysztof Garbacz przygotował wspomnienia i opatrzył je przypisami.

Następnie umieszczono sprawozdanie z działalności Archiwum Diecezjalnego oraz sprawozdanie z działalności Podkomisji Bibliotek i Archiwów Kościelnych w Zielonej Górze za rok 2016.
Tegoroczny tom „Adhibendy” zamknęła recenzja książki Bogusława Mykietowa, Status animarum – spis familij obrządku łacińskiego parafii Zazule-Kozaki. 1905-1922. Amrozy, Iwaczów, Kozaki, Kozakowa Góra, Łuka, Monastyrek, Obertasów, Podlipce, Trościaniec Mały, Zazule, Zielona Góra 2017, ss.184 [rec. ks. Robert R. Kufel].

W imieniu Redakcji życzymy miłej lektury i zapraszamy do współpracy. Wszelkie uwagi prosimy przesyłać na adres Redakcji.

ks. Robert R. Kufel

BazHum

Czasopismo “Adhibenda. Rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze” zostało opracowane bibliograficznie i wprowadzone do bazy BazHum pod adresem: http://bazhum.pl/bib/journal/923/.

Informacje dodatkowe

Redakcja

ks. dr hab. Robert Romuald Kufel

Tytuł

"Adhibenda. Rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze" Tom 4

Język

angielski (abstrakt), polski

Rok wydania

2017

Liczba stron

201

Oprawa

miękka

Papier

offset

Format

16 x 23 cm

ISSN

2391-6109

Dostępność

allegro.pl, bezpośrednio u wydawcy (wersja drukowana)

Cena

27 zł (cena po rabacie przy zakupie bezpośrednio u wydawcy)

Może spodoba się również…