“Adhibenda. Rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze” Tom 5, red. ks. dr hab. Robert Romuald Kufel

Kup na allegro.pl Zobacz spis treściZobacz wszystkie tomy

Wzmianki w mediach

Adhibenda na stronie Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze

O czasopiśmie

Z ogromną przyjemnością oddajemy w Państwa ręce piąty tom rocznika „Adhibenda”, który został podzielony na następujące działy:

  • Artykuły i opracowania
  • Materiały i źródła
  • Wspomnienia
  • Sprawozdania
  • Dokumenty
  • Recenzja.

Pierwszy dział rozpoczął tekst ks. Adama Kalbarczyka Wątki religijne i duszpasterskie bitwy pod Wschową 1706, który ukazał się po raz pierwszy w „Teologii Praktycznej” 19 (2018). Krzysztof Garbacz przedstawił fragmenty książki Włodzimierza Rulikowskiego albumy pamięci, napisanej w oparciu o liczne fotografie pochodzące z albumów międzywojennego dziedzica Poturzyna, a niedawno odkryte wśród pamiątek rodzinnych autora tej publikacji. Tematem Atrybucji obrazów z kościoła opackiego w Starym Dworku zajęła się Bożena Grabowska, która zainteresowała się malarstwem Szymona Czechowicza. Ks. Robert R. Kufel prześledził Powojenne losy pochówków w kościele pojezuickim w Otyniu. Jarosław Lewczuk scharakteryzował Poszukiwania późnośredniowiecznych pochówków książęcych w kościele parafialnym pw. Oczyszczenia NMP w Kożuchowie, gm. loco, pow. nowosolski. Ks. Adrian Put napisał o Powstaniu i działalności Towarzystwa Teologicznego Diecezji Gorzowskiej. Barbara Ratajewska poruszyła temat Polskich mieszkańców powiatu wschowskiego w walce z germanizacją na początku XX wieku. O organizowaniu i przebiegu kursów duszpasterskich w diecezji gorzowskiej w latach 1983-1992 napisał bp Paweł Socha.

Dział drugi został poświęcony m.in. Materiałom kartograficznym z okresu fryderycjańskiego jako źródło do badań nad obiektami sakralnymi północnego Śląska w połowie XVIII wieku autorstwa Grzegorza Bosego. Ks. Robert R. Kufel odkrył tajemnicę Dwóch luźnych kart z nazwiskami zmarłych od 16 kwietnia do 19 listopada 1945 roku w parafii pw. św. Mikołaja w Głogowie, a ks. Jarosław Wąsowicz SDB przedstawił Pamiętnik ofiarowany kard. Augustowi Hlondowi prymasowi Polski podczas jego pobytu na Ziemi Lubuskiej w 1947 roku, przechowywany w salezjańskim Archiwum Inspektorii Pilskiej.

W dziale Wspomnienia przypomniano Wspomnienia ks. Wiktora Markiewicza. Ten tekst został opublikowany w 1988 r. przez ks. Józefa Anczarskiego w: Księża lwowscy w diecezji gorzowskiej 1988, s. 126-137 [maszynopis w posiadaniu Redakcji]. Grzegorz Kardyś w Niezwykłej podróży w przeszłość opowiedział o swoich zainteresowaniach historią regionu na przykładzie Polkowic i okolic.

Następnie przedstawiono sprawozdanie z działalności Archiwum Diecezjalnego za rok 2017 oraz sprawozdanie z poświęcenia i otwarcia nowej siedziby Archiwum w dniu 8 lutego 2018 r. na osiedlu Kaszubskim nr 8 w Zielonej Górze.

W dziale Dokumenty znalazł się Dekret ustanowienia Archiwum Kresowego oraz aktualny Regulamin Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze.

Tegoroczny tom „Adhibendy” zamknęła recenzja książki Gmina Kożuchów w przeszłości, red. naukowa Joanna Karczewska, Kożuchów 2018, cz. I, ss. 150 [rec. ks. Robert R. Kufel].

Całości dopełniły noty biograficzne Autorów Rocznika oraz podstawowe informacje dotyczące nadsyłania kolejnych tekstów do publikacji na łamach „Adhibendy”.

W imieniu Redakcji życzymy miłej lektury i zapraszamy do współpracy. Wszelkie uwagi prosimy przesyłać na adres Redakcji.

ks. Robert R. Kufel

BazHum

Czasopismo “Adhibenda. Rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze” zostało opracowane bibliograficznie i wprowadzone do bazy BazHum pod adresem: http://bazhum.pl/bib/journal/923/.

Informacje dodatkowe

Redakcja

ks. dr hab. Robert Romuald Kufel

Tytuł

"Adhibenda. Rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze" Tom 5

Język

angielski (abstrakt), polski

Rok wydania

2018

Liczba stron

296

Oprawa

miękka

Papier

offset

Format

16 x 23 cm

ISSN

2391-6109

Dostępność

allegro.pl, bezpośrednio u wydawcy (wersja drukowana)

Cena

36 zł (cena po rabacie przy zakupie bezpośrednio u wydawcy)

Może spodoba się również…