“Adhibenda. Rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze” Tom 9, red. ks. dr hab. Robert Romuald Kufel

Kup na allegro.pl Zobacz spis treściZobacz wszystkie tomy

Wzmianki w mediach

Adhibenda na stronie Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze

Od redakcji

Szanowni Państwo!

Z ogromną przyjemnością oddajemy w Państwa ręce dziewiąty tom rocznika „Adhibenda”, który został podzielony na następujące działy:

  • Artykuły i opracowania,
  • Wspomnienia,
  • Sprawozdanie,
  • Komunikat,
  • Dokument,
  • Recenzja,
  • Archiwum Kresowe.

Pierwszy dział rozpoczął tekst Zinaidy Antonowicz z Mińska Działalność dydaktyczna duchowieństwa parafialnego diecezji mińskiej i archidiecezji mohylewskiej w placówkach oświatowych Ministerstwa Oświaty Publicznej Imperium Rosyjskiego w XIX wieku. Andrzej Chmielewski przedstawił pionierski czas Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Międzyrzeczu. Tematem pierwszych wizerunków obrazów Miłosierdzia Bożego (Jezu ufam Tobie) na terenie diecezji gorzowskiej zajęła się Bożena Grabowska. Ksiądz Robert R. Kufel ukazał pochodzenie i wczesne dzieciństwo przyszłego arcybiskupa gnieźnieńskiego i poznańskiego, prymasa Polski, Floriana Okszy Stablewskiego (1891-1906) z okazji 115. rocznicy śmierci hierarchy. O aktach Kościoła rzymskokatolickiego znajdujących się w zasobie Archiwum Państwowego w Zielonej Górze napisał Piotr Suliński, a siostra M. Weronika Szelejewska CSSE prześledziła życie i posługę kandydatki na ołtarze siostry M. Iwony – Anny Król CSSE (1908-1990), zmarłej i pochowanej na cmentarzu parafialnym we Wschowie.

W dziale Wspomnienia opublikowano maszynopis ks. Stanisława Garncarza Moje powołanie i jego realizacja w życiu kapłańskim, po czym umieszczono tekst przemowy Joanny Marii Grabińskiej w czasie pogrzebu ks. dra Henryka Nowika na cmentarzu komunalnym (nowy) w Zielonej Górze oraz kazanie, które wygłosił ks. Robert R. Kufel w kościele parafialnym pw. św. Stanisława we Wschowie z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej w 115. rocznicę śmierci abpa Floriana Stablewskiego. Biskup Mariusz Leszczyński z Zamościa przypomniał postać ks. infułata Mariana Jana Kumali (1908-1991) – kresowianina i ekspatrianta ze Lwowa.

Następnie przedstawiono sprawozdanie z działalności Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze za rok 2021 oraz komunikat Sylwestra Filipiaka o historii rodziny i dawnej fabryce rowerów „Edelweiss-Decker family” jako przykład międzynarodowej współpracy regionalnej.

W dziale Dokument znalazło się pismo prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka z okazji odsłonięcia tablicy pamiątkowej we Wschowie poświęconej abpowi Florianowi Stablewskiemu.

Tegoroczny tom „Adhibendy” zamknęła recenzja książki W głównym nurcie dziejów. Katedra Wniebowzięcia NMP w Gorzowie Wielkopolskim od końca XIII wieku do roku 2017, praca zbiorowa pod red. Dariusza A. Rymara, Gorzów Wielkopolski 2021, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych przy współpracy Archiwum Państwowego w Gorzowie Wielkopolskim 8º ss. 775, il. [rec. o. prof. dr hab. Roland Prejs OFMCap].

W ostatnim dziale Archiwum Kresowe Karolina Ambroziak opisała ciekawą historię pewnego morderstwa, a Irena Śmiałek przypomniała wileńskiego „jeża z sercem kaziukowym” i późniejsze ciasteczka – korzenne ignaśki, mające za patrona legendarnego na Pomorzu Zachodnim kardynała nominata Ignacego Jeża. […]

ks. Robert R. Kufel

BazHum

Czasopismo “Adhibenda. Rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze” zostało opracowane bibliograficznie i wprowadzone do bazy BazHum pod adresem: http://bazhum.pl/bib/journal/923/.

Informacje dodatkowe

Redakcja

ks. dr hab. Robert Romuald Kufel

Tytuł

"Adhibenda. Rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze" Tom 9

Język

angielski (abstrakt), polski

Rok wydania

2022

Data premiery

2022-11-19

Liczba stron

234

Oprawa

miękka

Papier

offset

Format

16 x 23 cm

ISSN

2391-6109

Dostępność

allegro.pl, bezpośrednio u wydawcy (wersja drukowana)

Cena

36 zł (cena po rabacie przy zakupie bezpośrednio u wydawcy)

Może spodoba się również…