“Adhibenda. Rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze” Tom 11, red. ks. dr hab. Robert Romuald Kufel
Kup na allegro.pl Zobacz spis treściZobacz wszystkie tomy
Wzmianki w mediach
Adhibenda na stronie Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze
Od redakcji
Szanowni Państwo!
Z ogromną przyjemnością oddajemy w Państwa ręce jedenasty tom rocznika „Adhibenda”, który został podzielony na następujące działy:
- Artykuły i opracowania,
- Sprawozdanie,
- Komunikat,
- Dokumenty,
- Archiwum Kresowe.
Pierwszy dział rozpoczął tekst Michała Białopolskiego pt. Baza materialna parafii św. Wojciecha w Czerwieńsku w dekanacie zielonogórskim w latach 1945-1957 w świetle materiałów proweniencji państwowej. Beata Grelewicz scharakteryzowała Dokumenty proweniencji kościelnej przechowywanych w zasobie Archiwum Państwowego w Zielonej Górze. Część 2 – akta cechowe. Daniel Koteluk przedstawił tekst pt. „Jak swobodnie się jechało…” Z dziejów Lubuskiej Kolei Regionalnej. Ks. Robert R. Kufel ukazał Kościół katolicki i społeczeństwo Wielkopolski od początku XIX wieku do usunięcia z urzędu abpa Mieczysława Halki Ledóchowskiego (Część 2). Tematem Funkcji zasady zrównoważonego rozwoju w działalności archiwalnej zajął się ks. Łukasz Marczak. Przemysław Oczyński przedstawił Obowiązki i działania duszpasterskie ks. Mieczysława Brzezińskiego w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzepinie w latach 1945-1956. Bernadetta M. Puchalska-Dąbrowska zaprezentowała artykuł pt. Od praktyk zewnętrznych do kontemplacji. Życie duchowe św. Elżbiety Węgierskiej w świetle „Wypowiedzi czterech służących”. O Historii „czerwonego kościoła” w Przyczynie Górnej napisała Barbara Ratajewska, a Wojciech Zachariasz zakończył pierwszy dział tekstem: Memoria numquam moritur. O cmentarzach, kryptach kościelnych i kaplicy cmentarnej we wsi Kowalów w województwie lubuskim.
Następnie przedstawiono sprawozdanie z działalności Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze za rok 2023 i trzy komunikaty: Sylwestra Filipiaka ADHIBENDA nr 11 o Carlu Auguście Henselu z Międzyrzecza – pierwszym luterańskim seminarzyście w Australii, Anny Dereszowskiej o Renowacji i konserwacji „Chusty św. Weroniki” Mariana Słoneckiego, czyli nowe życie obrazu z Podlipiec pod Złoczowem oraz Anny Polak i Pawła Karpa o Stratach wojennych w obiektach sakralnych na terenie powiatu żarskiego. Trzy etapy projektu o tematyce proweniencyjnej na obszarze województwa lubuskiego – uwagi wstępne.
W dziale Dokumenty znalazły się:
- List intencyjny podpisany przez Muzeum Ziemi Wschowskiej i Archiwum Diecezjalne w Zielonej Górze,
- pismo naczelnego dyrektora archiwów państwowych dr. Pawła Pietrzyka wyrażające zgodę na wdrożenie w Archiwum Diecezjalnym w Zielonej Górze Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej (ZoSIA),
- pismo naczelnego dyrektora archiwów państwowych dr. Pawła Pietrzyka akceptujące sprawozdanie końcowe z wykonania zadania publicznego „Konserwacja trzech dokumentów pergaminowych z XVII i XVIII wieku ze zbioru Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze wraz z opracowaniem i digitalizacją,
- zaproszenie Archiwum Diecezjalnego do współpracy z firmą Skanowanie.pl,
- pismo dyrektora Archiwum Diecezjalnego do Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST wyrażające protest przeciw ekshumacji niemieckich żołnierzy z cmentarza parafialnego we Wschowie.
W ostatnim dziale Archiwum Kresowe Irena Śmiałek zaprezentowała tekst pt. Pod bezmiarem kresowego nieba.
Całości publikacji dopełniły noty biograficzne Autorów Rocznika oraz podstawowe informacje dotyczące nadsyłania kolejnych tekstów do publikacji na łamach „Adhibendy”.
W imieniu Redakcji życzymy miłej lektury i zapraszamy do współpracy. Wszelkie uwagi prosimy przesyłać na adres Redakcji.
ks. Robert R. Kufel
BazHum
Czasopismo “Adhibenda. Rocznik Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze” zostało opracowane bibliograficznie i wprowadzone do bazy BazHum pod adresem: http://bazhum.pl/bib/journal/923/.