Ks. Robert Romuald Kufel “Słownik biograficzny księży pracujących w Kościele gorzowskim 1945-1956” Tom I

Kup na allegro.pl Zobacz fragmentyZobacz wszystkie tomy

W tomie I (A-G) Słownika biograficznego księży pracujących w Kościele gorzowskim 1945-1956, autorstwa ks. Roberta Romualda Kufla, zostały przedstawione sylwetki przedstawicieli duchowieństwa – księży autochtonów, księży diecezjalnych i zakonnych, którzy przyjechali wraz z wiernymi z Kresów Wschodnich lub z pozostałych ziem polskich, np. z Wielkopolski, Mazowsza i Małopolski, oraz duchownych, którzy po zakończeniu wojny otrzymali święcenia kapłańskie w Kościele gorzowskim.

Zakres chronologiczny Słownika objął lata 1945-1956, a więc czasy między zakończeniem II wojny światowej a rokiem zamykającym okres działalności administratorów apostolskich w Gorzowie Wlkp. wraz objęciem rządów przez dra Teodora Benscha, pierwszego biskupa gorzowskiego.
Opracowując poszczególne biogramy, przede wszystkim dążono do ukazania każdej sylwetki w sposób możliwie pełny i rzetelny na podstawie pozyskanych danych źródłowych. Nie oceniano przy tym dzieł i zasług poszczególnych kapłanów, a jedynie podano fakty z ich życia. Dysproporcje objętościowe i szczegółowość biogramów zostały uzależnione zarówno od zebranych materiałów archiwalnych i dostępnych publikacji, jak i też rozmaitych form działalności religijnej czy społecznej duchownych zaangażowanych w posługę duszpasterską.

Publikacja ks. Roberta Kufla powstała z okazji 70. rocznicy polskiej organizacji Kościoła katolickiego na ziemi lubuskiej, Pomorzu Zachodnim i Północnym oraz wyboru Tadeusza Lityńskiego na biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Informacje dodatkowe

Autor

Robert Romuald Kufel

Tytuł

"Słownik biograficzny księży pracujących w Kościele gorzowskim 1945-1956" Tom I

Język

polski

Rok wydania

2016

Data premiery

2016-02-25

Liczba stron

278

Oprawa

miękka

Papier

offset

Format

16 x 23 cm

ISBN

978-83-938853-7-4

EAN

9788393885374

Dostępność

allegro.pl, Hurtownia motyleksiazkowe.pl, Księgarnia "VIRTUS" Krzysztof Buczacki, ul. Kupiecka 63, Zielona Góra, bezpośrednio u wydawcy, księgarnie internetowe

Może spodoba się również…