Zapytaj o dostępność
Doświadczony kaznodzieja i profesor homiletyki – ks. dr Tadeusz Olszański CM – uczył kleryków najpierw medytacji nad Słowem Bożym, by samemu nim żyć i je przekazywać mocą Ducha św. słowem i świadectwem życia. Wiedzieliśmy, że od pierwszego roku kapłaństwa nie tylko modlił się słowem natchnionym, ale przygotowywał każde kazanie na piśmie. Dlatego swoich wychowanków uczył opracowywania kazań, homilii, fonetyki, a także gromadzenia materiałów do katechez i kazań. Radził uczniom, by robili notatki z czytanych książek, wypisy z tekstów, które przeżyli głęboko, i zapisywali ważniejsze wydarzenia z życia Kościoła oraz biografie świętych i ludzi zasłużonych dla Polski i świata.
W ciągu 60 lat pracy duszpasterskiej i profesorskiej było wiele okazji do stosowania wskazań mądrego profesora. Nic dziwnego, że powstał duży zasób materiałów do przygotowywania na piśmie homilii, katechez i innych form nauczania. Mimo dokonanego przeglądu i wyeliminowania materiałów wykorzystanych lub zbędnych, pozostał do dnia dzisiejszego bogaty zbiór wypisów i notatek z lektury słowa natchnionego, a także mistrzów życia duchowego, filozofów, pisarzy i poetów oraz innych źródeł. To prawda, że źródłem i pełnią mądrości jest Bóg w Jezusie Chrystusie, ale mądrość Boża rozsiana jest w sercach i umysłach ludzi, którzy w konkretnym czasie żyją nią jako dzieci Boże lub jej poszukują i odkrywają przy pomocy rozumu, jak w wypadku filozofów i pisarzy starożytnych. […]
Tytuł „Skarbiec mądrości” najlepiej oddaje zbiór tekstów zaczerpniętych z Pisma św., mistrzów życia duchowego i krótkich a celnych myśli, które formowały całe pokolenia obszaru kultury europejskiej, czyli kultury semickiej i grecko-rzymskiej, nazywanej chrześcijańską, i europejską.
Teksty i wypowiedzi mądrych ludzi, zamieszczone w niniejszym zbiorze, dotknęły głęboko tego, który je zanotował, i nie muszą odpowiadać potrzebom duchowym czytelników. Wydaje się jednak, że wśród kilkuset tekstów zawsze będzie można znaleźć coś dla siebie.
Bp Paweł Socha