Przewodnik po zabytkach województwa lubuskiego

W 2011 roku ukazał się tom I obejmujący powiaty: zielonogórski, świebodziński i krośnieński (368 stron, w tym 96 z kolorowymi fotografiami obiektów zabytkowych), zaś w roku następnym tom II, w którym zostały opisane zabytki znajdujące się na terenie powiatów: żarskiego, żagańskiego, nowosolskiego i wschowskiego (496 stron, w tym 128 z fotografiami).

W przewodniku zawarte zostały opisy wielu interesujących zabytków znajdujących się na terenie następujących powiatów: gorzowskiego, słubickiego, sulęcińskiego, międzyrzeckiego i strzelecko-drezdeneckiego. Aby w sposób klarowny przedstawić w przewodniku zabytki, zostały wyznaczone trasy zwiedzania umożliwiające penetracje niedużych terenów ograniczonych zasięgiem poszczególnych gmin, wchodzących w skład większych jednostek – powiatów.

Opisy obiektów zabytkowych znajdujących się w poszczególnych miejscowościach poprzedzają ich krótkie rysy historyczne. Obok polskich nazw miejscowości podaję niemieckie, które obowiązywały przed 1945 rokiem, a także ich najstarsze wersje. Na końcu rozdziałów zawierających prezentacje gmin w obrębie powiatów zamieszczone są skrótowe informacje o zabytkach w tłumaczeniu na język niemiecki. Ponadto pod fotografiami znajdują się podpisy zarówno w języku polskim, jak i niemieckim.

Zawartość tomu III stanowi 440 stron, w tym 96 ze 156 fotografiami zabytków. Wszystkie fotografie są kolorowe i ich wielkość jest dopasowana do całej tablicy na stronie lub jej połowy.

Pragnę wyrazić nadzieję, że ta trzytomowa publikacja zawierająca prawie 1000 stron tekstu i 320 tablic z 470 kolorowymi fotografiami stanie się jednym z głównych wydawnictw promujących miejscowości województwa lubuskiego i zachowane w nich obiekty zabytkowe. O pewnym zainteresowaniu „Przewodnikiem po zabytkach województwa lubuskiego” świadczy wyczerpanie się nakładu wydania pierwszego tomu I. Liczę na to, że z podobnym zainteresowaniem spotka się tom III, zarówno ze strony Państwa, jak i Czytelników odwiedzających tradycyjne księgarnie lubuskie oraz strony księgarń internetowych.

Kup teraz

Wyświetlanie wszystkich 3 wyników